Листи Григорія Сковороди до М.І. Ковалинського 10

Здрастуй, Михайле, мій найдорожчий друже!

І мені вже скорпіон готує жало і замишляє мене вжалити. Але чого я не знесу з радістю, тільки б бути корисним тобі і подібним до тебе, заохочуючи вас присвятити себе красним музам? І природа прекрасного така, що чим більше на шляху до нього зустрічається перешкод, тим більше до нього тягне, на зразок того найблагороднішого і найтвердішого металу, який чим більше треться об землю, накладену на нього, тим прекрасніше виблискує. Неправда гнобить і протидіє, але тим сильніше моє бажання боротися з нею. Далі, чи знаєш ти, якими ліками користуються ужалені скорпіоном? Тим же скорпіоном натирають рану і дуже дійово і швидко виліковуються. Звідси в Індії, де у житлах повно скорпіонів, як у нас блощиць, кажуть, на столі постійно стоїть напоготові посудина, в якій скорпіони плавають в олії і служать для лікування на випадок укусів. Про це я чув ще 10 років тому. Проте я відверто скажу, в яку частину він збирається ужалити мене, бо ми не всюди доступні жалу, тому що захищені найміцнішою бронею невинності і нею прикриваємося. В яку ж частину він мене жалить? В ту ж, що й собака, який кусає палицю і не має сили завдати шкоди подорожньому. Ти будеш сміятися, коли я тобі розкажу про те, що я чув дома після всеношної. Отже, мені все моє життя доведеться боротися з цими потворами? Це так, мій дорогий. Наше християнське життя — це військова служба.

Бувай здоров, найдорожчий, і люби грецькі музи разом з доброчесністю!

Твій справжній друг Григ. Сав.Найдорожчий Михайле, будь мужнім!

Твого делосського плавця я ледве зрозумів за допомогою словника. Таким чином ти на рівне відповів рівним, тобто за загадку ти побив мене загадкою. Але що має означати твій рак? Можливо, поета так же легко зрозуміти, як мавпу, коли вона розповідає. Зрештою дещо, що стосується тебе і мене, я зрозумів. Сказав преподобному отцю префектові. Він немало сміявся. Ну, а як ти? Не занепав духом? Я ж принаймні дуже задоволений тим, що не подобаюсь таким мерзотникам.

Повір мені: похвально не подобатися поганим. Чи лихословлять вони, чи обурюються, ти вперто продовжуй іти шляхом добра, а іншому не надавай ніякого значення і зневажай їх, як болотних жаб. Якщо вони самих себе ненавидять і щоденно вбивають, то як же ти станеш вимагати від них, щоб вони іншим робили добро? Нема нічого жалюгіднішого, ніж вони, і ти щасливий, що їх злобу бог обертає на твою користь. Можливо, і ми не з такою приємністю відчували б близькість один до одного, якби не зустрічали протидії з боку таких людей. Чим більше ти гальмуєш природу, тим більше її збуджуєш.

Бувай здоров і будь хороброю людиною!

Твій Григорій Сав.

З Ольшанської Іванівки 1790 року, вересня 26-го


Найукоханіший Михайле!

Мир тобі, пане божественних жадань!

Мати моя, Малоросія, і тітка моя, Україна, шлють тобі в дарунок малу доньку мою Авігею — «Ікону Алківіадську». Прийми її і, як Давид, всолоджуйся нею. Вона не зовнішнім виглядом, а серцем красуня, і вся слава — всередині її. З нею розмовляючи, розмовлятимеш зі мною. Серце моє в ній, а її — в мені. Народить вона тобі єдиного справжнього сина — се буде правдешній початок.

Лицемірний і ласолюбний рід, лаючись, зве його скаженством і буйністю. Я ж тебе, раніше юнака, нині мужа, знаходжу серцем своїм. Уся моя дума — се твоя, а твоя — се моя. Ось єдність! Любов! Дружба!..

Інші листи Григорія Сковороди:
До Я. Правицького
До Артема Дорофейовича